Tüüp: Tavaline aare Maakond / linn: Tartumaa Raskusaste: peidukoht 1.0, maastik 3.0 Suurus: normaalne Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
NB! Aare asub sadakond meetrit liikumiskeelu ala piirist, kus ei tohi viibida 01.02-30.06. Palun tungivalt aardeotsingul jälgida, et kogemata ei satutaks keelatud territooriumile. Vaata lisa kaardilt
24.03.02 kell 16.50 peitsid "RabaRebased" (NB! Daago Sõukand ning Remy ja Ülar Mändmets esinevad edaspidiselt nime all "RabaRebased") uue aarde nimega "Märjad Varbad".
Aardesse sai pandud:
- kuna on saabunud kevad ning külviaeg koputab uksele sai aardesse pandud mõningad seemnepakid;
* sibula
* tilli
* saialille
* redise
* lehtsalati
* jaanikakra
* ogaputke
* lõvilõua
* söödaporgandi
* valge peakapsa
* aed-salvei
* nuikapsa
* ning herne seemnete pakid
Lisaks veel:
* kohvipakk (originaal, itaaliast pärit - rutake!)
* 2 tühja jahipüssi padruni kesta (kaliiber 12)
* seinakontakt
* 2 pakki hõõgveini maitseaineid
Soovitus: kummikud (kalossidest jääb väheseks ... :)
Vihje: pole
Lingid: http://alam-pedja.ee
Aarde sildid:
soovitan (1), omanikuta (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GC4621
Logiteadete statistika:
108 (97,3%)
3
4
2
1
0
0
Kokku: 118
Plaan oli kõigepealt Karusaarel ära käia ja seejärel ka see aare üles otsida. Parklas oli ilm ilus, päikegi veel täitsa paistis. Lai maantee läks jalgade all kiirelt ja marssisime selle aarde lähistelt mööda kui järsku teerada ojaga asendus. Mõni aeg edasi muutus oja juba täitsa jõeks ja tuli mööda mättaid edasi ukerdada, lisaks hakkas ka ülevalt vett lisanduma. Kui Karusaarde näitas ikka veel 1,3 kilomeetrit ja me olime omadega juba väga vettinud ning ees laiutas paras ookean, pöörasime otsa ringi ja otsustasime vähemalt märjad varbad üle vaadata. Siinne lõpp oli ka paras mätaste peal tasakaaluharjutuste tegemine, aga vähemalt sai peale mõnda aega tiirutamist aare üles leitud. Autos selgus, et tegelikult olid varbad need enam-vähem ainsad kuivaks jäänud kohad. Aitäh aarde eest! Ilmselgelt ilmaga ei vedanud.
Keeluaeg hakkab lähenema ja järsku hakkas siia tulekuga kiire. Päris mitme puu ümbruses sai lumepühkimist harrastada, kuni lõpuks ühele pisikesele künkale tähelepanu juhtisin. Küngas osutus minikuuseks, kuid tema lähedal oli õnneks ka aare.
Tänan peitmast.
Kuna maad oli katnud viimane nädal aega tugevat külma, siis varbaid märjaks saada ei kartnud ning seda ei juhtunud ka. Pisut keerukaks osutus aarde leidmine aga lume alt, mille vähesuse üle kurta ei saanud. Kohapeal polnud ka midagi, mis eriliselt silma torkaks. Kaaslastel hakkas juba külm ning olid loobumas aga mul oli tunne, et ma kohe leian ta. No ja leidsingi - peale seda, kui olin umbes paarkümmend puu ümbrust lumest lagedaks nühkinud. Oi, kui hea tunne oli, et ma alla ei andnud. Aitäh!
Kui juba metsavahi juures olin, siis tuli otse loomulikult ka varbaid märjaks tulla tegema. Tegelikult varbaid märjaks ei saanudki. Tee aarde poole oli küll märg, aga kummikud päästsid. Või vähemalt peaaegu päästsid. Selgus, et mu tublidesse jalavarjudesse on tekkinud üks auk, nii et väheke vett siiski immitses sisse, aga see oli natuke tagapool, mitte varvaste juures, nii et nood jäid kuivaks. Metsa all ja pokude vahel oli praegu täiesti kuiv, ju raba ikka veel mahutas seda ülevalt alla tulevat vett. Hästi tore astumine oli. Geokutsa ka lustis täiega. Tänud peitjale aarde eest
Mingil põhjusel oleme seda Laeva raba ning siinseid aardeid vältinud, kuna need pole kuidagi teele jäänud ja spetsiaalselt pole me ka siia tulnud. Täna võtsime need 4 aaret siin ette, matkasime ning otsisime üles. Aastaajast tulenevalt oli täna siin väga kuiv ning aarde nimi tundus isegi veidi kummaline. Samas, kindlasti on märjemal ajal siin tõesti oht varbad märjaks saada. Täname aarde eest!
Aitäh peitjale!
Aardeni tulek oli sündmustevaene, aga tagasiminek läks mul täielikult rappa. Ise olin ka väikeses šokis, sest paarisaja meetriga olin suutnud ennast vastassuunda jalutama saada.
Eks sain siit väikese õppetunni.
Enamuse teest sai mööda teed jalutada, paarsada meetrit enne aaret pidi metsa keerama. Mingid loomad olid metsaaluse mitmest kohast üles tuuseldanud, nendega küll isu kohtuda polnud. Aarde lähistel oli märg, kohati oli jääkaas peal, mõned lombid kandsid, mõned mitte. Lund siin väga enam ei olnud. Tänud aarde eest
Muidugi kuskile metsa keskele läheme lund lahti kaevama, igatahes! :D. Ja täiesti kuivade varvastega saime tehtud oma tiiru, ehkki kevad sulatab siin lund lausa kohisedes, aitäh :).
Peale Metsavahi koha uudistamist jätkasime jalutuskäiku mööda mõnusat metsateed. Lumi kandis ilusti ja seni kuni rada jätkus, oli väga mõnus astumine. Võsasemale alale sisenedes lund enam polnud, küll aga oli hullult üles songitud maastik. Metsanotsud olid seal ikka tublit tööd teinud, kuid õnneks külmunud pealiskihi tõttu sai hõlpsalt seegi lõik ületatud. Rabasemal alal oli taas lumine ja märjad kohad veel jääga kaetud. Seega praegu märgade varvaste pärast muretsema ei pidanud, sai üsna kerge vaevaga kohale. Tagasihoidlik geokuhi hakkas ka juba eemalt silma ja nii see karbike sealt kilekoti nutsakust välja pusserdatud saigi. Tsipa nätske see raamatuke oli, aga oma vanuse kohta siiski üsna kobe. Panime talle mõned donotiidid ka seltsiks.
Aitäh kutsumast, meie varbad jäid kuivaks ja aardeleid tegi tuju heaks. Tagasiteel kuulsime mesitarude juures ka suminat ja nägime esimesi uudsihimulikke tiivulisi lendlemas. Kevad on käes, selle aarde jaoks juba kahekümnes!
Laeva - Palupõhja teel oli liiklust rohkem kui Tallinna kesklinnas õhtusel tipptunnil. Inimesed võtsid loodust ikka täiega. Manööverdasin suurematest kampadest ja koertest mööda ning parkisin auto heinamaa serva. Mesilased jätsin seda valvama. Tarude tagant läks raba poole mõnus metsatee. Hulk aega sai kenasti kuivas metsaaluses kõndida aga mingi hetk läks vesiseks. Keerasin siis rajalt ära ja kulgesin otse nullini. Seal oli maastik juba päris huvitav. Uurisin nulli ja üsna varsti märkasin ka Prisma kotti. Nimi läks kirja ja liikusin tagasi autoni. Tänud, see vanake ka nüüd leitud.
Päeva viimane aardeleid. Metsavahi aare sai edukalt logitud ja suundusime nüüd seda aaret otsima. Enamiku teest kõndisime kellegi jälgedes, kuid päris aardeni need ei viinud. Kui enamik teest oli kaetud koheva lumega ja vaid üksikutes kohtades tuli vastu vesine maapind, siis enne aaret oli ikka äkilisi jääst läbivajumisi küllaga. Positsioneerisime end nulli, kuid aare kohe silma ei jäänud. Siis hakkasime lihtsalt kontrollima erinevaid võimalikke peidukohti ning viimaks märkasin ka kilekotti. Aardel oli peal küll geokuhi, aga see oli ühtlase lume all ja aare paistiski vaid ühest kohast. Aga eks me oleks seal niikuinii seni otsinud, kui aare leitud. Logiraamat oli veidi niiske, aga nime kannatas kirja panna küll. Panime siis aarde oma pessa tagasi ja tegime suurema geokuhja peale. Tagasi autoni läksime sama rada pidi. Täna oli edukas päev, sest leidsime kõik planeeritud aarded ja sai selle kandi ka rohelisemaks. Täname!
Mnjaa.Ega karu mainimine logides paneb veidike mõtlema.Samas tunnen ühte jahimeest kes polevat viimase 35 aasta jooksul ühtegi mõmmikut metsas kohanud.
Kummikud ajasin täiesti vabatahtlikult jalga ja kuna kaart näitas täiesti normaalset rada aarde suunas minevat polnudki miskit hullu kohale jõudmisega.Viimased kolm-nelikümmend meetrit olid muidugi vesised.Aare ise täitsa mõnusas konditsioonis.Aitüma peitmast ja kohalikele mõmmikutele pikka iga :)
Matkasaabas tagas kuiva jala, kummikuga olek ka hakkama saanud. Nulli püüdmine oli telefoniga raskendatud aga kui juba lubama hakkas, tuli ümbruskonna künkad-mättad üle vaadata ja nimi kirja panna.
Suurem osa teest aardeni saab läbida mööda kena metsateed.Viimased paarsada meetrit on juba ekstreemsemad. Suutsime kuiva jalaga kohale jõuda kuna kandsime kummikuid . Ilma oleks vist keeruliseks läinud. Aega kulus arvatust kauem, sest mustikad on valmis ja aegajalt sai nendega maiustatud .
Ilusa ilma puhul tuleb ju loodusesse suunduda, miks siis mitte sohu müttama :) Auto sai pargitud metsatee algusesse ja sealt edasi juba mõnus jalutamine. Aare oli korralikult maskeeritud ja panime niisamuti tagasi ka. Varbad meil märjaks ei saanud, aga mõned jõhvikad said leitud ja need maitsesid hästi. Aitäh!
Alustasin Metsavahi aarde juurest ja et minu gepsus on hästi vana kaart, siis seda teed seal peal küll ei olnud. Juhtuski nii, et käisin need 700-800 meetrit sinna paralleelselt teega. Tagasi tulles katsetasin, kuhu tee viib. Ega tee ei viinudki kuhugi, ise tuli minna. Varbad jäid ka kuivaks. Ilmselt on asi maapinnavormide kristallilises olekus. Aitäh!
Alguses otsisime teed aardeni, sõitsime autoga nurgast mööda, aga ühtegi head kohta ei näinud. Parkisime nurga peale ning läksime jalgsi üle väikse heinamaa kartusega, et siit tuleb 700m võsaraiumist, õnneks leidsime kohe tee üles ning saime seda mööda 200m peale. Edasi läbi marjade ja varsti olime soos. Praegu on kuiv ja varbad jäid kuivaks. Leid tuli kiirelt, sest kilekott paistis kaugelt silma. Ega aaret väga maskeerima ei peagi, sest mugud siia küll ei satu.
Kaups luges vihje ette ja peale seda tõstsime pilgu ja nägimegi aaret. Praegusel ajal on hea minna, marju on kõik kohad täis ja need on niii küpsed.
Leitud. Annan järgmistele kohe kolm vihjet:
Vihje 1: mätas
Vihje 2: puu
Vihje 3: märg
Tegelikult on muidugi antud kohas igasugune vihjamine üleliigne. Otsing oli lausa lust. Tagantjärele paistis roheline traat ka ära, millega ilmselt kunagi mingi riputustoiming tehtud...
Ja ärge unustage räätsasid. Nendega ei liigu mätastikus just kuigi kiirelt, kuid see-eest ei tule kummikust lumevett välja kallata.
Siin läks ikka päris jupp aega, õnneks oli põlvini kummik jalas ja sellest väga napilt piisas, et jalad kuivaks jääksid. Tänud peitjale!
Soo oli meeldivalt märg ja petliku jääkihi all. See lõi head võimalused jalgade märjaks saamiseks. Saapad toimisid paraku hästi ja korduv jääst läbi vajumine edu ei toonud. Aarde leidsime tänu õigel ajal õigest suunast õigesse kohta vaatamisele. Muul juhul varjas lumi selle edukalt ära. Aitäh peitjale!
Varbad jäid kuivaks, mis kuivaks. Väljakutseks osutusid põdrakärbsed.
Täitsa kobe rada läks nulli suunas. Täpselt nii nagu Maaamet väitis. Käidav oli see vist ainult tänu praegusele toredale suvele. Isegi see lõpuosas olev märgade varvaste soine osa oli täiesti kuiv ja tossuga võetav. Natukene ennem nulli langesin ehmatuse osaliseks. Mingi suuremat sorti loom ehmatas minu lähenemise peale. Edasi kostus tümaki-tümaki-tümaki. Üritasin aru saada, kas heli tuleb ligemale ja peaks pikali viskama või kaugeneb. Mõni hetk hiljem sain õnneks kergemini hingata, sest see kaugenes. Kas tegemist oli põdra või karuga jääb selgusetuks, sest looma ma reaalselt ei näinud. Mõlema looma väljaheiteid ja jälgi jäi ennem tee peale aga küll. Kellegi pissist kõndisin ka läbi. Müra ei olnud enam mõtet tekitada, sest loom oli juba kauguses. Läksin panin nime kirja ja kogemata kõndisin sellest samusest pissiloigust uuesti läbi. Selle aardega sai see omapärane 4-aardega teeots läbi. Mulle omamoodi meeldisid kõik need aarded siin. Aitäh!
Öine mets. Varbad jäid tänu kummikutele kuivaks kuid püksid said kasteses rohus märjaks. Sammusin aarde poole ja jälgisin hoolega jalgeesist et mitte mõne magava karu otsa komistada. Endalegi ootamatult kõndisin pimedas aardele otse peale, ei mingit otsimist. Tagasiteel hirmutasin kogemata lendu kaks väikest kakku. Ilmselt oli kakuema poega toitmas. Aitäh!
GPS järgi näitas kurvi pealt teed, mida me ei leidnud. Panime siis otse mööda loomarada minema 950 m aardeni, vähemalt 600 m sellest kõndisime korralikus soos. Tagasitulles tulime mööda teed. Minul jäid jalad tänu jalanõule kuivaks, sõbral siiski mitte. Mina tänan!
Gepsu kaart näitas metsateed. Liikusime autoga kolm korda edasi-tagasi, aga teed polnud kuskil. Läksime siis alul lihtsalt mingit loomarada mööda ja lõpuks avastasime tee sealt, kus kasvas kõige lopsakam ja rohelisem rohi. Siledam oli, aga metsaalusest kohati märjem. Minu varbad said igatahes märjaks ja edasi sain liikuda palju vabamalt kui Mikk. Aitäh, tore mudane teekond oli!
Oleks mustikaid rohkem nautinud, aga keeruline on seda teha kui sind ennast süüakse samal ajal.
Minul olid kummikud, Sandril ei olnud. Ma siis läksin üksi. Aarde logiraamat oli veidi niiske, panin ühe imaja veel juurde.
Asume teele mu võimaliku ümmarguse-numbrilise aarde poole. Mismõttes märjad varbad?! - ilus mustikamets ju! Ahaaa, kiire maastiku muutus, mättalt mättale kargamine ja sama hooga kargav geps. No sai alles "präänik" valitud! Otse, ei, hoopis paremale, ei, kuule, hoopis tagasi! Siit ei ole ju võimalik leida! Isegi ükski vihje ei aitaks - kõik on ümberringi ühtemoodi. "No ma ei tea, oletame, et nüüd seisan nullis." "Aga ta ongi ju täpselt su selja taga!" Äge! Täiesti muguvaba 200. aarde logimine:) Targu jätsime karpi ka pastaka - pärast säärast seiklust oleks ikka "üllatus" küll seda mitte omada.
Varbad said märjaks...kummikus oli auk:)
Võrratu loodus. Lonkisin aeglaselt nulli, et nautida seda loodust. Kiiret polnud. Nulli jõudmiseks tuli liikuda mättalt mättale ja sedasi jäid ka minu varbad kuivaks. Aare heas seisus ja tänud ülitäpse koordinaadi eest!
Lõpus oli ootamatult põnev maastik, mulle meeldis. Kuivad varbad. Tänud peitjale.
Väga ja väga lahe maastik :) ning mõnus retkeke. Tänud! Täpselt enam ei mäleta aga aardega oli vist kõik kenasti korras.
See oli nii tore, kuidas algul mõtlesime, et ei hakka sinna sumpama läbi metsa ja sõitsime minema, aga nagu jäi kripeldama ja otsustasime, et okei, tuleb ikka vähemalt proovida onju. Ja siis avastasime, et hehee, polegi ju vaja sumata väga ja kummikud küll olid jalas, aga kõik onju jääs, saaks ka kontskingadega käidud, kui vaja. Mingid paugutamised või veidrad hääled kostusid taamalt, mis veits hirmutasid (Äkki on sead?) aga aarde leidsime ja logisime ja saime südamerahuga koju sõita :) Tftc
See oli meile siis Alam Padja geomatka neljas viimane aare, saime kena 3 tunnise ja 11 km kulgemise kaunis aegruumis. Lugesin logisid ja muutusin alul murelikuks. Mul kummikuid polnud ja saapad vaid pahkluuni. Piia oli paremini varustatud, aga lähenesime suunast kus olukord loetuga ei sarnanud ja kui minna oli 100 m siis sain aru et aega ja suund on õiged. Nii 50 m tuli ukerdada mätastel ja kallistada puid. Kohati olid küll olemas salajased lõksud, aga need püüdsid me jala vaid paaril korral lõksu. Aare oli kenasti hooldatud ja seega saime mõnuga logida. Polnud hetkel üldse niihull ligipääs kui ähvardatud oli. Täname.
Sisetunne oli kodus öelnud, et pista pealamp taskusse. See oli väga hea mõte, sest päike oli viimaseid kiiri heitmas. Raja algus oli lihtsalt läbitav ja kuiv. Vaikselt muutus rada vesisemaks ja tuli loobuda sellel kõndimisest. Raja serva mööda jõudsime umbes 300m kaugusele aardest, siis otsustasime metsa ära keerata. Kõik tundus esialgu ikka veel lihtne kuni jõudsime kuusetukast läbi ja nägime, mida me lambivalgel läbima peame hakkama. Oii pagan. Ilma lambita Mari sibas meil vapralt kuni viimase paarikümne meetrini sabas, siis andis alla ja jäi ühe tugevama mätta otsa puud kallistades meid ootama. Me Karmeniga pugesime edasi. Aare paistis õnneks veidi eemalt juba, aga see ei teinud sinna jõudmist lihtsamaks. Eelviimane hüpe polnud piisavalt pikk ja maandusin ühe jalaga mülkas. Panime logiraamatusse nimed kirja, parandasime karbikaane teibiga ära. Tagasiteel natuke kõvema maa peale jõudes sain kummikust päris hea koguse vett välja valada ning lirtsuvate varvastega autoni kõmpida. Saame luurel hakkama küll, kõik oleme natuke segased peast.
Siin oleks kalamehesaabastega paras käia olnud, sest aarde juurest tagasi tulles kallas Anna enda kummikutest muljetavaldava koguse vett välja ja mul olid lisaks varvastele ka püksid põlvedest ülespoolegi märjad. Mingi hetk läks ka päris pimedaks. Õnneks olid meil pealambid kaasas ja nendega õnnestus enam-vähem jalge ette näha. Põnev matk, hea muidugi, et aare juba eemalt paistis, pikalt tiirutada ja otsida poleks niisugusel maastikul tahtnud. Sellises kohas näed inimeste tõelise iseloomu ära, sain aru, et mul on ikka väga julged ja ägedad geo- ja muidu ka sõbrad :)
Mõnus jalutuskäik. Mingi hetkeni mõnus. Sokid said eelmiste aarete juures märjaks ja need jäid auto juurde kuuse otsa kuivama ning kummikud olid palja jala otsas. Selgus, et see oli hea mõte, sest varbad said ikka põlvist saadik märjaks... Kui selle aarde maastik on 3.0, siis mis veel kangematest saab? :)
Igatahes tänud väärtusliku õppetunni eest!
2 km praktikat teekonnal Madisemäele ja tagasi seljataga oli see viimane 200 m lõik märgi kummikuid köki-möki läbida. Enamus teele ette jäänud puid said minu poolt suured kallid. Tänud.
Ehkki Reix soovitas jala kõik 4 aaret läbida, olime me sel päeval oma sammud juba kordades Madisemäe-Altmetsa väiksel 4 tunni tuuril ületanud, võileivad olid otsas, seega polnud ka kuskilt kaloreid, mida põletada võtta, kulgesime meie teiste aarete juurde taguots maas. Eriti ülbe uus sirge tee oli!
Algus ei läinud kokku üldse aarde pealkirjaga, et mis märg? Aga kui karbini oli 200m, siis läks jama lahti. Aga me olime juba nii profid märjas mulistamises, et see aare oli kuki-muki. Tänud siia juhatamast, tore oli!
Karbi kaas pragudega - Vajab uut veidi veidi suuremat karpi või korralikku teipimist!
Ooo, milline aardevanake! Metsateel oli keegi sõitnud. Viimased 200 meetrit tegime siis oma rada. Nullis oli veidi tiirutamist enne leidu. Ümbrus oli jääs, seega saapad vett ei näinudki, rääkimata varvastest. See oli viimane aare sellest nelikust. Läbisime kõik jalgsi kuigi ette sellist plaani polnud. Veidi hakkas Kristelit janu piinama, kuid miskit meil kaasas polnud. Seljakott jäi autosse ja ei saanud parandada ka pragudega karbikaant. Igatahes oli tore talvine poolpäev. Jätke auto, tehke järgi ja nautige, kuhu teil kiiret!
Mu truud roosad kummikud hoidsid mu varbad ilusti kuivana. :P Me valisime muidugi ka õige aja sinna minemiseks, nii et ka saapaga oleks vist varbad suht kuivaks jäänud. :) Reix leidis esimesena, mul läks ikka natuke rohkem aega. Tänud peitjale!
Selle aarde suhtes olin kahevahel, kas minna seekord või mitte minna. Aega nagu oli, geomobiil oli kenasti Metsavahile pargitud, tee paistis täitsa olemas olevat ja noorgeopeiturid olid ka seda meelt, et võib küll. Seega kaldus kaalukauss mineku suunas. Algas täitsa mõnusa jalutuskäiguga. Mingi hetk hakkas asi vesisemaks kiskuma. Metsa keerates sai esimese hooga ikka kuiva jalaga. Hakkasin juba mõtlema, et mis mülgastest ja sürrist lõpust siin räägitakse (sel hetkel olime aardest umbes viie minuti kaugusel). Kohe sain aga aru küll, milles asi. Tegelikult oli täitsa tore, ainult kummikuid mul muidugi jalas polnud. Õnneks olid supersokid, mis Karijärve matkal olid juba tõestanud, et varbad võivad ju märjad olla, aga külmetama nad teps mitte ei hakka. Tagatipuks ei pidanud ka seda aaret otsima. Aare korras, ainult pliiatsit polnud. Tagasitee õnnestus millegipärast palju kiiremini läbida. Oli tõesti sürr koht, meile meeldis. Aitäh kutsumast!
Lootust oli, et saab lõpuni enam-vähem kuiva jalaga, kuid kummik oli hea abimees. Aitäh!
Leidsin :). Varbad said tõesti märjaks. No on ikka hea koht aardele leitud :)
Lõpuks ometi koht ja aare, mille järele täna rappa läksime. Mõnus metsasiht, vaikus ja sügislõhnad. Üleküpsenud mustikatest ja pohladest rääkimata. Lõpp oli väga sürr, mulle meeldis. Tagasiteel auto juurde korjasime endi pealt kümneid ja kümneid põdrakärbseid, kes selle matka juurde kuulusid kui rusikas silmaauku.
Kõigepealt keerasime õigest teeostsast sisse, vaatasime, et siit ometi ei saa ja läksime hoopis mingit suvalist rada mööda, mis ka kohe ära kadus. Lõpuks jõudsime läbimärgade jalanõude ja pükstega ka aardeni. Maastik aarde juures oli nii absurdne, et mulle hullult meeldis. Õnneks polnud aare maskeeritud, muidu oleks olnud päris keeruline. Aitäh!
Eelmiste aarete juures said varbad juba märjaks,nii et siin sai end veidi turvalisemalt raba vastu varustatud.Metsast leidsime marjuliste laagripaiga,paistis et olid päris elukutselised marjakorjajad.Metsaall seisis veoauto ja väikekaubik.Oli ka marjapuhastusliin ja baarikapp.Kuna seekord oli varustus õige,siis varbad jäid sedapuhku kuivaks.Aare ise kah kuiv ja korras.Tänud!
Tükk aega sai minna mööda metsarada, mingi aeg pidi sellelt maha keerama. Lõpp oli mättalt mättale hüppamine. Leidsin ja logisin, tagasi tulek oli vähe parem. Kuna kummikuid ei viitsind pagassist otsida, said varbad märjaks küll.
Olime teel Põltsamaale kardivõistlusele ja see tundus just paras kõrvalepõige olevat. Kummikud jalga ja minekut. Kuna algselt sai veidi vale kurss valitud, siis sai kohe jalutuskäigu alguses kummikuid sihtotstarbeliselt kasutada. Ega väga hullu polnudki, veidi aja pärast sai juba veidi kuivema koha peale. Kõige tüütum oli kummikutest sinna kogunenud oksapuru välja raputada. Aarde läheduses hakkas järsku rohi urisema. Lähemal vaatlusel paistis kaks karvakera, kes meie eest urina saatel põgenesid. Ega me päris selgeks ei saanudki, kes nad olid, aga kangesti meenutasid kährikupoegi. Aarde juures hakkas GPS keerutama, aga lõpuks jäi ka aare ise silma juba enne kui GPS nulli saavutas. Kilekotis oli veidi vett, aga aardel endal polnud viga. Aardest võtsime kaasa kutsika, omalt poolt lisasime mikroskeemi. Tagasiteel kohtasime veel kahte metskitse. Leidsime ka metsatee. Täitsa ilus tee, mis lõppes otse auto juures. Oleks kohe pidanud sealtkaudu minema... Aga see juba tagantjärele tarkus, mis on teatavasti täppisteadus. Aitäh peitjale.
Mulle oli see väga meelepärane matk. Tänu sellele, et alguses ümbrusega ülevalt poolt ei tutvunud, venis matk veidi pikemaks ja märjemaks ka. Aga sellest polnud midagi, kuna teele jäi palju mustikaid ja murakaid, kaks väikest lõrisevat tegelast,kellest üks plehku pani ja teine kraavi lösutama jäi. Mul oli hea meel, et nende ema ehk kusagil kaugemal viibis. Ja tagasi teel loomulikult uhke kitse paar. Varbad said mul märjaks hoolimata kummikutest. Mõne märjema ala sügavus osutus suuremaks kui minu kummikute kõrgus. Aitäh peitjale toreda matka eest.
No minu varbad jäid küll kuivaks, sest jalas olid endiselt kummikud :). Küll aga kuluks siia tulles kummimantel ja gaasimask ära, et miski ihust välja ei paistaks. Sest kui ma olin läbi lokkava looduse kohale jalutanud, kohates teel linde ja nähes kellegi õuekodu( tool, madrats jne)ja nüüd korra seisatasin... siis poleks mind enam ka 10 m kauguselt keegi näinud :P. Musttuhat sääske otsustasid just nüüd sööma asuda ja tahtsid noad kahvli pihus mind osadekaupa nahka pista. Ja joosta polnud ka kuhugi, mättad ümberringi ja logiraamatusse nimigi veel kribamata. Valasin vee karpi ümbritsenud kilest välja ja logisin vaevaliselt silmi lahti hoides, sest ka silmamunadest tahtsid need ontlikud sääsed vereanalüüse võtta. Sain logi kirja ja jooksin... kuni tuulehoog sääsed minema viis. Autosse jõudsin näost punasena, aga huvitaval kombel täiesti rahulolevana :D. Kahjuks enam aardes seemnepakikesi ei näinud, just nüüd oleks need ära kulunud, sest Alex lubas potipõllumeheks hakata ja kõike ise kasvatama asuda ;). Tänud omamoodi loodust näitamast!
Üritasime tänaseks õhtuks tegevust välja mõelda ja Martin pakkus srakastilise alatooniga välja "Aga Märjad varbad äkki?"
Ega siis väljakutsetest ei saa keelduda ja varsti olimegi teel Alam-Pedja poole. Kohapeal oli esimese asjana tükk tegemist, et kodulehelt saada koordinaate. Omajagu aega tuli teha palverituaale internetijumalate poole, aga natuke eneseväärikust oli nende silmis piisav ohverdus ja saimegi lõpuks õiges suunas liikuma hakata.
Olen küll ise Alam-Pedjal päris palju matkamas käinud nii paadi kui jalaga, aga sellesse konkreetsesse kohta polnud ise varem sattunud. Samas kui keegi peaks selle piirkonna loodusega esimest korda tutvust tegema just selle aarde kaudu, siis võib vist jääda väga ekslik mulje, et kogu see kant ongi selline mülgas :D
Ise ei raatsinud kummikuid ka kaasa võtta, nii et sel ajal kui Martin sai enamusest veest läbi kõndida, pidin mina nagu idioot hüppama ühelt mättalt teisele (iga teine hüpe pidevas hirmus, et puu, millest ma kavatsen kinni haarata, on tegelikult järjekordne pehkinud tüvi, mis napilt oma raskuse all kokku ei kuku). Nii me siis nullile lähenesime, kuni mingi hetk hakkas geps (nagu talle kombeks) näitama 20 meetrit kord ühes, siis jälle teises suunas. Eks me siis hakkasime selles "nullis" ringi hüppama põhimõttega, et statistiliselt me satume varem või hiljem aarde otsa.
Polnud meie lähenemine küll kaugeltki professionaalne, aga lõpuks jäi Martini tulede vihku otsitav Prisma kilekott. Hüppasime sinna, valasime vee välja ja logisime ära. Üritasime kilekoti ka natuke veekindlamalt karbi ümber kinni panna. Tagasi minnes ei olnud suunatajust enam midagi alles, nii et tuli hakata kuskile lihtsalt murdma ja gepsu pealt vaatama, kas suund on õige. Esimese katsega liikusime muidugi risti vales suunas, nii et kappasime tagasi ja saimegi mingi hetk tagasi raja peale.
Ka see ei läinud loomulikult seiklusteta, sest vahepeal õnnestus teha taskulambi veekindluse test (tuntud ka kui: kukutada ta kuskile mülka põhja, lasta välja üle metsade kajav vägisõna ja siis kärmelt lamp veepõhjast välja tõmmata, kuivatada ja palvetada, et ta ei jätaks mind).
Kokkuvõttes jäi seisuks üks leitud aare, viis märga varvast, märjad teksad, märg jope, kinnitus taskulambi veekindlusest ja väga väga lõbus retk. Aitäh peitjale aarde eest, mis niipea meelest ei lähe :)
Ehh, taas lirtsuvates jälgedes...
Ostsin lõpuks iga geopeituri põhivarustusse kuuluvad kummikud ja mis oleks parem koht nende sisseõnnistamiseks kui vana hea "Märjad varbad". Rudolf leidis samuti, et üks hea reedeõhtu peab ikka algama pimedas mülkas ja nii me läksimegi.
Kui käes oli aeg metsa pöörata, selgus, et koordinaate pole ja Geopeituse lehe laadimine ei õnnestu. Kaalusime mälu järgi minekut, aga õnneks Rudolfi indiaanlastest inspireeritud internetitants aitas. Siis kummikud jalga, pealamp pähe ja ajama. Viimase korraga võrreldes oli veetase tugevalt tõusnud ja juba üsna pea oli kogu tee keskosa vee all. Üldiselt aga käitus nublakas üsna viisakalt ja peagi olimegi nulli läheduses. Mõningase keerutamise peale jäi ka aare silma. Ilma Prisma kilekotita oleks tõtt-öelda väga raske märgata olnud. Kallasime karbist vee välja, logiraamatu minigrip oli õnneks selle kuivana hoidnud.
Tagasitee leidmine oli algul ka raske, kuna olime endal suunataju täitsa ära keerutanud. Viimaks siiski õnnestus ja edasine metsast väljasaamine läks libedalt.
Et seekord pääsesime Alam-Pedja needusest puhtalt, arvate? Hah! Tartusse jõudsime viimase piirini tühja esirehviga, mis vedas välja umbes täpselt reedese tudengielu tuiksooneni. Ja seal me siis seda vahetasime...
Aitäh peitjale sürride elamuste eest!
Huvitava kokkusattumusena sattusime täna kaasgeopeiturite kuumadel jälgedel selle aarde lähedusse. Mõtlesime vanade võsahuntidena, et mis see niiske mets ikka teeb, saab väikse jalutuskäiguga ära võetud. Loomulikult linnariietes, tavajalatsitega, pimedas ja kahe hädise taskulambiga. Lasime ka alguses "maanteed" mööda ja mõttes kirusin, et sama hästi oleks võinud autoga tulla. Üks hetk hakkas aga niiskemaks minema ja nullile lähenedes oli Joosep juba jätnud lootuse enam-vähemgi kuivade varvastega pääseda. Paraku selgus nullpunkti ümbruses, et "muu pseudonublu" täpsus on parimal juhul saja meetri kandis. Igatahes miskipärast lähenesime aardele põhja poolt :D Korra märkasin ka värskeid jälgi, aga needki kadusid peagi vette.
Pärast väikest tiirutamist hakkas selgeks saama, et järgmine eesmärk on siit hoopis minema saada. Jalad juba üsna märjad, kompass aiateibaid näitamas, geps kasutu, otsustas telefoni aku, et nüüd oleks aeg ära kooleda. Ehk siis geps, kompass ja üks taskulamp rivist väljas. Järgmiseks selgus, et Joosepi telefon on vahepeal igaveseks kuhugi laukasse kadunud.
Lahendus - telefon uuesti kuidagi elule turgutada, nii et vahepealgi valgust näeks, ja kuu järgi umbes tee suunas ajama. Mina üritasin ikka veel natukenegi ennast ja riideid säästa, Joosep forsseeris otse läbi kuni põlvesügavuste veekogude ja üle mätaste. Adrenaliinirohkete minutite järel hakkas maapind kuivemaks muutuma ja ühel hetkel oligi tuttav tee (vägagi lirtsuvate) jalge all.
Järeldused:
Praeguse ilmaga pole märjad varbad teab kui mõnusad ja seega sai eelnevalt juba omale saapad jalga torgatud. Väike hirm oli muidugi sees, sest kunagi ei tea mis sellistes kohtades tegelikult olla võib, aga risk tuli võtta. Sai siis Metsavahi juurest metsateele asutud ja vähemalt esialgu polnud seal küll mingit erilist märja varba ohtu näha. Lõpupoole, kui tuli metsateest eralduda ja edasi mööda metsa käia, polnud ka veel suurt ohu märki. Põhiline, mis seal märgasid varbaid saanuks põhjustada oli vihmamärg taimkate.
Aardele lähenemine tõi muidugi naeratuse näole ja lõpp oli juba väga lõbus. Praegune aastaaeg soosis meid ka hea silmanägemisega ja aare sai juba nullist päris kaugel üles leitud. Kohale minnes tuli leida kuivem maalapike ja logida. Kallasime suurema vee karbi seest välja, jätsin aadresse ka lisavidinaid ja ohverdasin oma poekoti, et aardekarp saaks vastu sügisvihmasid omale väärilisema katte ja logiraamat ei peaks allveeujumist harrastama.
Hämara peale jäänud tagasitulekut vürtsitasid peale maastiku ka naljad GPSi aku tühjakssaamisest, sohu eksimisest ja sellest, et eks tuleb siis nullis oodata niikaua kuni järgmised otsijad meid kunagi metsast välja juhatavad.
Lisaks sellele jääme ootama aaret, mida võiks nimetada praeguse analoogia järgi "märjad munad".
Sai end varustatud kummikutega, etteruttavalt öeldes kulusid teised päris marjaks ära. Metsavahi aarde juurest viis kenake rada, algul tundus, et sõida või autoga, mis juttu siin keerulisest maastikust olla saab. Leidsime ka teepeal kellegi elukoha, madratsi ja ufo-grilliga, kedagi kodus sel ajal ei olnud. Edasi hakkas maastik näitama oma vesisemat palet. Jätkuvalt kulgesime GPS-i usaldades otsesihis aardeni. Viimased 60 meetrit näitasid aga oma tõelist olemust. Isenesest vett palju ei olnud, hoolsamad inimesed saaks vast kalossidega ka aarde nii ära võetud, et aarde nimi ei saaks reaalsuseks. Aare paistis eemalt silma, ei kujutagi ette, kuidas selle ilma GPS-ita üles leiaks, pole just eriti mille järgi orienteeruda sel maastikul.
Aardekarbist sai suurem vesi välja kallatud, esemed oli uppunud, logiraamatu minigrip pidas õnneks vett hästi ning oli täiesti kuiv. Aarde parema säilimise huvides mässisime ta ainsasse kaasasolevasse Prisma kilekotti ning kinnitasime oma kohale. Kamuflaaž sai küll pisut erkroheline, aga ei näinud ka suuri inimeste horde ja nende jälgi aarde ümbruses nii et vast suurt liigset tähelepanu see ei ärata.
Logisime ja lahkusime. Minu varbad märjaks küll ei saanud, kuid tänud peitjale sellegipoolest! Ei sattu just eriti tihti taolistesse paikadesse.
Suurest "igavusest" sai siis sammud rappa seatud. Teel aarde juurde korjasin peale ühe hääletaja. Jah, sellelt kruusateelt. :D Rääkis kohalikest ja kohalikku juttu, kuni selleni välja, et nägi ükspäev karu koos kutsikatega. Uurisin siis, et kus täpsemalt ja tema lubas näidata. Kui mina hakkasin ennasthuvitavale kohale liginema nõjatus ka tema ettepoole ja teatas, et siinsamas. :D Päris ok oli pimedas metsas aarde poole kõndida ja mõelda iga eemalduva looma häält kuuldes, et huvitav ega see nüüd poegadega karu ei ole... Karu õnneks sel öösel ei näinud aga põdraga põrkasin küll lausa aarde vahetus läheduses kokku, endal üks silm gepsul, et nulli näha ja teine mätaste vahel, et vett näha.
Peaaegu oleks asi lõppenud nii nagu ühes anekdoodis:
"Mees läks metsa pissile. Nägi karu. Otsustas ka kakada."
Aga õnneks sai mõistus kehast kinni ja ka tema edasine liikumistee muutus minu suhtes eemaldumiseks. Pärast sügavat ohet loivasin põksuva südamega veel mõned mättad edasi ja saingi logitud. Ei tea küll kuidas minuga ja iga kord aga näedsa. Tänud sellisesse romantilisse kohta saatmast. :D Hetkel aare võetav sandaalides, ilma varbaid märjaks tegemata. (Kui just vesi ülevaltpoolt ei tule.)
Leidsin miljon põdrakärbest ja ühe aarde. Väga põnev koht aarde peitmiseks. Suhteliselt kuiva suve tõttu said varbad ainult natuke märjaks.
Auto põlluserva ja minekut. Miskipärast tuli meelde see ammune aeg, kui Maire Aunaste saatis veel reisile sinuga ja mingi vanapaar võitis reisi Kopenhaagenisse ja siis pärast tagasi tulnuna rääkisid, kuidas nemad läksid Kastrupi lennujaamast linna - jala. Lõpuosa oli jah teistsugune, näha, et muul ajal on seal vesi ja varbad võivad suht kõrgele märjaks saada, aga praegu on seal kuiv ja lendavad põdrakärbsed. Nulli jõudnuna olin pime mis pime, eeldasin vana kooli, aga mitte seda kunagist ümberpeitmist. Ja eks seda ümberpeidetud asja peab ka õige nurga alt nägema. Lõpuks siiski leitud ja logitud. Tagasi tulin kenasti teed mööda, tegin rippuvatest riietest kohustuslise pildigi. Mõnus jalutamine afterall, tänud suured! Ja neid va põdrakärbseid raputasin riiete vahelt veel järgmiselgi päeval.
Seekord märgade varvaste probleemi ei olnud - ei olnudki nagu mingisuguseid probleeme. Päikesepaiste, mõnus matk mööda lumist metsaalust, mida veel! Lumele tekkinud piisavalt tugev koorik kandis varjulistes kohtades hästi ja nii oli üpriski mõnus astuda. Seekord räätsad väga olulist eelist ei andnud (mina olin need millegi pärast maha jätnud).
Aardekarp ootas meid kenasti oma positsioonil ja oli päris heas seisukorras. Veidi siiski tuli kuivatada sinna kogunenud niiskust. Logi sai kirja, täring karpi ja tagasiteele.
Peitjatele aitäh aarde eest!