Peitis 18.08.14 [jooseptrumm], adopteeris 21.06.22 [sansam]
Tüüp: Tavaline aare Maakond / linn: Võrumaa Raskusaste: peidukoht 1.5, maastik 2.5 Suurus: väike Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse! |
Kirjeldus:
Haanja maastikule on iseloomulik, et suurte kuplite vahele tekivad väikesed soolapikesed. Eesti kõige kõrgemalasuva soo võime leida Suure-Munamäe ja Kivestmäe vahelt- kellel julgust ja indu, proovige jalga! 288,1 meetri kõrgune Kivestmägi ise on oma nime ära teeninud paljude kividega, mis väidetavalt mäge katavad. Tõepoolest- üks või kaks tükki nagu oleks jah!
Eestimaa kaheksatuhandelised on aardesari, mille eesmärgiks on huvilistele tutvustada meie muidu nii tasase kodumaa kõige taevapoolsemaid piirkondi. Aare on peidetud Eestimaa kahekümne kõige kõrgemaleulatuva mäe otsa, millest kõik asuvad eranditult Kagu-Eestis Haanja kõrgustikul, üksteisest enam-vähem jalgsimatka kaugusel. Kuplitel hulkudes soovitan üles otsida ka valge sildike, mis mäe kõige kõrgemat paika tähistab- leiate sealt numbrid, mis näitavad, kui mitu meetrit te merepinna suhtes parasjagu ülalpool seisate. Märgistused on rajatud seoses niinimetatud lumeilvese initsiatiiviga, mis kutsub kõnealuseid mägesid vallutama talvel kahepäevase matka jooksul. Huvilistele ka reklaam: http://www.haanjamatkad.ee/index.php?page=5&hikings_id=17
Looduses liikudes palun arvestage igameheõiguse põhimõtetega- eramaal viibides jälgige, et te maaomanikke ei häiriks ning vältige taluõuel kõndimist.
Meeleolukat matka!
Vihje: pole
Lingid: pole
Aarde sildid:
maasturiga_huvitav (2), lumega_raske (1)(täpsemalt)
Geocaching.com kood: GC5BBXZ
Logiteadete statistika:
84 (83,2%)
17
2
3
1
0
0
Kokku: 107
Vihhjeobjekte oli nimekohaselt palju. Suured olid liiga suured. Väikesed ja lapikud ja ilmselt aare kusagil lume all
Need Eesti kaheksatuhandelised on ju puhta vale nimega. Need on Lumeilvese tipud, seega peaks seeria nimi ka Lumeilvese olema. Aga mis mul kobiseda, ise jätsin selle seeria õigel ajal tegemata. See oli vist pärast teist Lumeilvese matka, 2011 aastal, kui see idee tekkis. Eks mul kipuvadki need ideed aastaid peas settima, kuni keegi teine idee teoks teeb. On sellega kuidas on, aga olin mitmete Haanjas käikude kiuste suutnud selle seeria aardeid vältida, et ühel hetkel korraga need ära teha. No umbes nii, nagu tunk tegi. Või joostes, nii nagu Tõrvatilka jooksin.
Nagu iga talv, tekkis ka sel talvel tung päris talve järele. Kuna Lapimaale aga ei lasta, tuli leppida kodumaise versiooniga. Ja tuleb tunnistada, et erinevalt aasta tagusest, ei pidanud pettuma - talv Eestimaal on eeskujulik, vähemalt siin. See keskmisest sadakond meetrit kõrgem maapind annab selle kraadi jahedama õhu, mis meie püsiva kehva suusailma tingimustes, ehk nulli ümber mängiva temperatuuri juures, toob siia ikka lumesaju, kui mujal endiselt vihma sajab. Kuna klassikalist Lumeilvest olen varasemalt kolm korda (viimati 2014.a alguses Haanja xDream) läbinud, siis tuli ette võtta ambitsioonikam plaan. "Lumeilves hard core extra 50" ehk tõusta talvel vähemalt viiekümne Eesti kõrgema tipu otsa kahe päeva jooksul. Aga mis on need 50 tippu ja kust ma need leian? Siin tuli abiks geograafi haridus. Tõmbasin Maa-ametist ETAK'i kõrgusandmed, filtreerisin välja kõik kõrguspunktid, mille kõrgus oli suurem kui 269m üle merepinna ning võttes aluseks Eesti põhikaardi, andsin 50le kõrgemale tipule nimetused. Kõrvutasin tulemust Tõnu Oja poolt 2013.a tehtud tööga, ning järjepidevuse säilitamiseks järgisin seal tehtud otsuseid. Nii, nagu juba varasemalt teada, on top-20 tipud uute lidarimõõdistamistega saanud uued kõrgused ja uue järjekorra. Top-10 tundub olevat paigas. Sealt edasi on muudatusi omajagu. Küll on osad tipud omavahel järjekorras asukohti vahetanud (Tõudrumägi ja Iisraelimägi), juurde on lisandunud Kukumägi (19) ja Ollõmägi (20), välja on tõugatud Kaldõmägi (oli 16, nüüd 28) ja Tsärdsõmägi (oli 20, nüüd 35). Veel segasemad on lood top 20-50 tippudega. Kusjuures põhikaardi järgi ei pruugi mäe nimetus olla paigutatud just selle kõrgema tipu juurde. Eriti keeruline on midagi välja valida näiteks Tõõgussuu mäe ja Valgõliivamäe ümbruses. Et milline neist paljudest tippudest on Tõõgussuu mägi, milline Valgõliivamägi? Ja kumb on see kesmine 275.6m tipp? Ja mis mägi on see 274.3m? Eks neid küsimusi oli palju aga lõpuks valmis enamvähem rahuldav nimekiri 50st tipust. Muudatusi oli ka võrreldes Tõnu Oja tööga. Näiteks mahtus 50. kohale uus tipp, Vorstimäel olev Jaanimägi (269.6m).
Talv kogus küll hoogu, aga mine tea, kauaks seda jätkub. Sai siis 16-17 jaanuar matkaks planeeritud. Ja no ilmataat oli sel korral minu vastu ikka väga helde! Nädala sees korralik lumevaip, mitukümmend sentimeetrit kohevat puudrit! Matka ajaks miinus kakskümmend! Ka kõige peenem oksaraag ja õlekõrs härmatisest kolme sentimeetri jämedune, kuused lookas lumehunnikutest! No seda ei juhtu iga päev, eriti veel siis, kui planeerid talvematka ja lageda taeva all ööbimist. Lapimaa toodi selleks nädalavahetuseks koju kätte!
Hoiatan siis kohe ette ära, et siit tuleb üks lõputu mitteleidude jada. Katsuge hakkama saada :) Ma küll mingi hetk mõtlesin teha klassikalise Lumeilvese ja need 20 aaret nui neljaks üles otsida ja ära hooldada, aga kuna ei saanud aarete omanikuga kontakti, siis jäi see idee ära. Sellegipoolest pakkisin kotti mõned komplektid aardehooldustarvikuid, mida sai siin-seal ka kasutatud. Suured tänud ka Karlile, kes varustas mind vihjetega aarete lihtsamaks leidmiseks. Nii mõnigi leid tuligi ainult tänu tema meenutusele peitmisviisist. Matka eesmärk oli matkata ja tegeleda geopeitusega siis, kui õnnestub maksimaalselt 5 minutiga aare leida. Ka 5 minutit aarde kohta tähendab matka peale tund 40 ajakadu, mis on niigi napi valguse ajal suhteliselt kõrge hind. Ja noh, tuleb ka tunnistada, et viimaste aarete otsimine nägi välja umbes selline, et saabusin umbmäärase nulli lähedusse, ajasin suvalises kohas jalaga natuke lund laiali ja kinnitasin endale, et otsisin aga ei leidnud. Järgmine. Sest kurnatus oli teise matkapäeva lõpus juba päris suur ja motivatsioon geopeitusega tegeleda ikka suht madal.
Laupäeva hommikul natuke pärast kaheksat jõudsime Haanjasse. Möödusime just startinud Nipernaadi matkagrupist kes tegid oma Lumeilves 270 matka, ehk siis tipud üle 270m. Mis on sisuliselt sama, 50 tipu matk. Ühe auto koos ööbimisvarustuse ja söökidega viisime Kerekunnu mäe lähedale suusaraja parklasse ja teisega sõitsime matka alguspunkti, Suure Muna kohviku parklasse. Kotid selga ja suund esimese tipu, Kivestmäe (8.; 288.9m) poole. Mööda teed on lihtne astuda, poolde põlve lumes enam mitte väga. Eriti kui all on vana lumi, mis kannab täpselt niipalju, et juba jõuad jala selle peal sirgu lükata, kui lumest läbi vajud. Noh, ütleme, et juba esimene tõus võttis kergelt võhmale. Aga tipp sai vallutatud! Esimene, 49 veel minna :) Üritasime natuke siin-seal lund ringi keerata, aga aaret või selle peiduka moodi kohta ei suutnud tuvastada. Noh, hea algus siis sellele seeriale!
--
Tippude läbimise järjestus:
8 - 44 - 20 - 6 - 16 - 26 - 48 - 28 - 35 - 29 - 31 - 14 - 10 - 43 - (Siumägi) - 18 - 42 - 46 - 36 - (Kunn'mägi) - 30 - 25 - 24 - 45 - 40 - 19 - 17 - 12 - 4 - 3 - 38 - 32 - 41 - 47 - 49 - 34 - 32 - 2 - (Kunnimägi) - 33 - 22 - 27 - 7 - 9 - 15 - 13 - 21 - 39 - 37 - 11 - 5 - 1
Ma ei tea mis jama on aga me seda ei leidnud. Nagu ka kunagised varasemad logid nägime me auku kivi all aga aaret ennast ei kusagil. Sai küll limbot tehes okste alt läbi lipsata ja puude vahelt nagu "Auk seinas" saates läbi murda aga ka kõiki kivisid uudistades ei olnud leid endast märku andnud. Aarde suhtes tekitas lisaks ebakindlust fakt, et viimane logi oli sisse kantud eelmise aasta septembris, kuid hiljuti polnud keegi midagi loginud. Oleks vihjeks olnud ämbrimägi, siis oleks aare praeguseks logitud aga see kahjuks nii polnud. Seekord siis nii, võib-olla järgmine kord läheb ladusamalt.
Kinnitan eelmise otsija juttu tühjast karbikujulisest august kivi all. Ka kõik teised kivid lähemal ja kaugemal sai läbi vaadatud ja ka muidu maapinnalt otsitud aga aardest ei ole kippu ega kõppu. Tundub, et aare on kaduma läinud kui just keegi pole suure kivi alla libaauku kaevanud ja õige aare on kusagil pisikese lutsukivi all peidus.
Jooksuringi viies ja seekord läks kehvasti, ei leidnud. Leidsime vihje objekti ja selle all oleva karbile sobiva augu aga aaret ei silmanud. Gps näitas küll õiget kohta aga kahtlus jäi, kas see oli ikka õige koht? Eks kunagi uuesti kui mõni leid tekib.
Mul on heameel,et ma sattusin toredasse seltskonda kellega mägesid vallutada.Täna oli neid 20 ja üks jäi neist leidmata.Alustasime Vänni kõrgomäest ja lõpetasime vällämäega,mis mulle oli juba raskevõitu aga kõik see meeskond ootas mind seal üleval.Tänud peitjale ja kaaslastele.
Teised pöörasid nina Plaani poole, aga kuna meil Piretiga oli seal sügisel käidud, saime kenakese edumaa, et siin SEE kivi üles leida. No lõpuks ometi! Siiani oli enamike aarete juures nooremad-nobedamad enne raamatu täitnud, kui me mäest üles rühkides karbini jõudsime.
Aga tühi lootus: otsisime suuremate ja väiksemate kivide pealt, alt ja tagant, aga ju see õige oli ikka lume sees peidus. Ei aidanud ka lisavägede saabumine. Tegelikult nii lahe, et on põhjust suvisemal ajal tagasi tulla - siin on tõesti ilus!
Aitäh peitjale ja kaaskiviveeretajatele!
Tänane kaheksas tipp. Kaevasime, kaevasime, kaevasime.. ei leidnud.
Tänasel matkapäeval külastatud 20 tippu: esimene kell 10:40 Vänni Korgõmägi-> Olgluiõmägi-> Tsälbämägi-> Tõudrõmägi-> Viinamägi-> Kerekunnu mägi-> Plaani Jaanimägi-> Kivestmägi-> Haragamägi-> Rohtõsuu mägi-> Iisraelimägi-> Suur Munamägi-> Luku mägi-> Kulliperä mägi-> Mustikamäe lõunatipp-> Mustikamägi-> Papisöödü mägi-> Kaldõmägi-> Tsärdsõmägi-> viimane kell 18:05 Vällämägi.
Kivestmägi oli meile täna kolmas tipp Haragamäe järel. Siin metsa all valitses alles sügav lumi. Kas jäi otsitav lume vangi või tabas meid geopimedus, aga siit tuli mitteleid. Seis 2:1, veel meie kasuks :) huvitav, mis ootab meid ees.
Tänane kohtumispaik oli Vännis, et mitmekesi siinseid välja valitud tippe vallutada. Päike paistis, metsateed kohati jääs või porised, mäed olid lumised. Tipud said läbitud järgmiselt: Korgõmägi, Olgluiõmägi, Tsälbämägi, siis Tõudrõmägi, Viinamägi, Kerekunnu mägi, Plaani Jaanimägi, Kivestmägi, Haragamägi, Rohtõsuu mägi, Iisraelimägi, Suur Munamägi, Luku mägi, siis Kulliperä mägi, Mustikamäe lõunatipp, Mustikamägi, siis Papisöödu mägi, Kaldõmägi, siis Tsärdsõmägi ja viimasena Vällämägi. Tänud tublidele kaaslastele.
Väiksed jalajäljed olid enne meid siia kulgenud. Lume teisalduse käigus ei õnnestunud meil siiski karpi tabada.