notification_importantGeojaanipäeval anname üle rändkarika. Hääleta Aasta Aaret 2024!
Kasutajanimi:

Parool:


Pole kontot? Registreeri!

Unustasin parooli


Toeta uue veebilehe valmimist!


Kiri administraatoritele


Mädajärve

Peitis 17.01.10 Kadri ja Peep [pekadrip]

Tüüp: Tavaline aare
Maakond / linn: Viljandimaa
Raskusaste: peidukoht 1.0, maastik 4.5
Suurus: normaalne
Aarde asukohainfo nägemiseks logi sisse!

Kirjeldus:

Kord läinud keegi Vil'landi salakütt alla Mädajärve äärte parte laskma. See maa-ala kuulunud Kleinofi mõisale. Natukese aja järele märkanud kütt, et Kleinofi mõisa omanik tuleb kahe teise härrasmehe saatel tema suunas. Arvab kohe, et mõisaomanik tuleb temalt luata jahipidamise eest püssi käest ära võtma. Selleks keeranud püssi kohe silmapilk kokku, peitnud riiete vahele ära; moonutades enesele õige lolli näo ette, võtnud taskust paari saia ja hakkanud neid nõdrameelse ilmega närima, ise vahtinud oma ees asuvasse mudalompi. Kui tulejad tema kohale jõudnud, silmitsenud mõisaomanik meest ja raputanud pääd, öeldes: “See sell on tõesti pää pääle kukkunud!” Seda öeldes kaugenenud mehed eemale kütist, ja see hiilinud Mädajärve äärt mööda teise suunda ja lasknud sääl siiski mitu parti maha, ilma et mõisaomanik teda oleks tabanud.
ERA II 270, 459/64 (223—228) < Viljandi khk., Vana-Võidu v. < Tarvastu khk. - J. Kala (1939).

Kuni 18. sajandini, mil Tänassilma jõgi Viljandi juures muutus veelahkme kohal laevatamiseks liiga madalaks, kulges tähtis Pärnu ja Pihkva vaheline kaubatee mööda Pärnu jõge, Raudna jõge, Viljandi järve, Tänassilma jõge, Võrtsjärve, Emajõge ja Peipsi järve. Hiljemgi on korduvalt peetud plaane selle muistse veetee taastamiseks.

Tänapäeval algab Tänassilma jõgi Viljandi järvest ja suubub Võrtsjärve. Ta on ligi 40 km pikkune ja ligi 450 km² suuruse vesikonnaga. Oma esimesel seitsmel kilomeetril, enne kui temasse peale Vana-Võidut 33 km pikkune Ärma jõgi voolab, polegi ta tegelikult jõgi, vaid tüma soonik Tänassilma oru põhjas, mida kutsutaksegi Viljandi Mädajärveks. Mädajärve Tartu maantee poolses otsas asub Viljandi veepuhastusjaam koos reoveepuhastitega.

Aare on peidetud Tänassilma jõe lähistele Mädajärve keskele hundinuia kõrgusele. Aaret ümbritsevad sellised katastriüksused nagu Tarnasoo ja Heinasoo!

Aare lumega leitav, eriti soovitav ongi otsida külmal ajal. Soovitatav lähenemise suund lähtub sellest parklast:
N 58° 22´19,75"
E 25° 37´29,85"
Kes soovib veel ekstreemsemat katsumust, võib üritada läheneda Viiratsi poolt! Või minna öösel läbi surnuaia virvatulede poole!

Kuna Mädajärve (tegemist siiski soostunud alaga) sügavus on teadmata, siis rõhutame, et aarde otsimine on VABATAHTLIK ja igaüks võtab selle teekonna ette OMAL RIISIKOL!!!
Talvisel ajal maastiku raskusaste 2,5 ja muul ajal võib ulatuda kuni 5,0-ni!!!
Testleiu sooritas meie palvel Geokrahv (väga suured tänud talle!), kelle arvamusel eelnev raskusaste põhineb!

Head aarde leidmist ja võimalikult kuiva jalaga tagasijõudmist!

Vihje: sööginõu

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|0|1|2|3|4
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z|5|6|7|8|9

Lingid: pole

Aarde sildid: soovitan (3)(täpsemalt)

Geocaching.com kood: GC23BJ7

Logiteadete statistika:   102 (94,4%)  6   6   1   0   0   0  Kokku: 115


10 veebruar 2013 kommenteeris Kadri [pekadrip]

Et saada teada, kas eluvaim on ikka juba taastunud peale pikka haigeldamist, on kõige lihtsam minna Mädajärvele. Nii haarasingi räätsad ja seadsin sammud kodulähedase mülka poole. Sulalumi ja taevast alla tulev lörtsistunud vesi ei teinud just seda kõike kergemaks. Iroka moodi räätsi õlal tassida küll mõtet polnud, isegi talla all oli neist tavalisest vähem kasu, sest kuigi kandsid mingil kõrgusel lumes, tahtsid nad kangesti lund kaasa võtta... Hea trenn igastahes. Läbides oma peaaegu tavalist trassi leidsin täiesti rohetava rohulapi, voolava vee ja jäätumata Mädajärve. Hundinuiad on alles valmistumas oma lapsukesi teele saatma, seega õige kaubandusliku välimuse saaks sealt mõne aja pärast :P... Korra kontrollisin ka oma kummikunulli, õnneks oli selleni veel arenguruumi ja jalad jäid kuivaks.
Aarde juurest leidsin üllatuseks räätsajäljed, eile olid seal käinud Reido ja Anne. Lugesin logisid, rõõmustasin, et kõik on korras ja lahkusin mööda eilsete jälgi. Nii vahvalt sinka-sonka kulges rada ja nagu ikka nii järsku nõlva pidi tuli üles ronida. Kalmistu serval oli hing paelaga kaelas igastahes mul. Rõõm oli aga suur, sest polnudki nii raske, kui kartsin peale haigeldamist...
Edukat aardejahti kõigile, sest kuigi Mädajärv pole külmunud, on ta siiski täiesti ületatav. Ja kes üksi ei taha minna, siis olen valmis kaasa tulema ikka. :D


Juba rohi rohetab...


ja vesi voolab.


Hundinuiad.


Ootavad laste lendu saatmist.


Vajusin vette. ;)


Irokas kurjustab. :D


Ja jupike eelmise aasta logist...


6 märts 2012 kommenteeris Kadri [pekadrip]
Intrigeeriva sisuga logi GC lehel, intrigeeriva nimega kasutajalt, sundis mind täna taas Mädajärvele ilusat ilma nautima minema. Ja taaskord ei suutnud ma jätta kiitmata neid tarku inimesi, kes on räätsad välja mõelnud ja teoks teinud. Lumi ei kandnud küll 100 %-liselt, kuid suurem osa samme õnnestus teha lumel, mitte lume sees. (Hilisem katsetus ilma räätsadeta tipnes üle põlve lumes sumpamisega ja oli oi kui väsitav.) Seega jalutasin üpris muretult aardeni, nähes oma teel siiski ka lahtist vett, kuid minu jalad jäid täna kuivaks. :P Ja ma ei pidanud pettuma, logiraamatus oligi eestikeelne "novell" nagu lubatud. Tundub, et peale Sm. Jaan Kase on teisigi salapäraseid geopeitureid, kes oma tõelist mina paljastada ei taha. Üritasin ka pilti sellest novellist teha, kuid tuul toimis suurepärase tsensuurina ja kogu jutt on loetav ainult läbi udu... Kes tahab , see üritab.
Madise ja Tarvo jäetud "saunapiletit" ma enam ei näinud, küllap on lätlased sauna endale kütnud. :D
Hoolimata tugevast tuulest oli aarde juures tajutav kevade hingus, kase "jalad" olid sulaveelombis, hundinuiad on oma seemned ammu lendu saatnud ja ise hakkavad ruumi tegema juba noortele. Veel natuke ja võibki Mädajärvel näha rändlinde... ja vulisevat vett.
Viimase leidja jäljed suundusid minu jaoks nii valesse suunda, et pidin tagasiteel ikka oma rada kasutama, kuigi algul tahtsin teist teed minna. Kellel Mädajärvele asja on, siis neile on georada praegu olemas, lausa kaks tükki, vaja ainult ots üles leida. ;)

Ilus oli olla. ;)


Viiimase leidja jäljed.


Novell udus...


Juttu on ka jänestest ja huntidest... :P


20 veebruar 2011 kommenteeris Kadri [pekadrip]
Kui mõned suundusid täna Tartu maratonile suusatama, siis mina leidsin, et on õige aeg ise oma silmaga üle vaadata Mädajärv ja sealne aare. Räätsadega on puhas rõõm seal kolada, ei vaju, ei upu, pealekauba lihtsalt rõõm ilusast ilmast, päikesest ja liikumisest. Oma üllatuseks avastasin, et seal on toimunud peaaegu rahvamatk räätsadega, kohtasin vähemalt 5 !!! paari räätsade jälgi. Kolm paari olid tulnud piki Mädajärve kaugemalt, kaks paari võib vast Liisu ja Eriku omadeks arvata. Logiraamatusse aga sissekannet ei olnud tehtud, kuigi seal tallatud oli ikka mehiselt. Aarde juurest Metsakalmistu servani tuli ikka korralik räätsamaantee, mille olid loomad oma kasutusse võtnud. Igasugu sõralisi oli seal liikunud ja keegi käpaline oli arvanud selle enda teeks ja sirtsutanud kollast iga võimaliku puu, kõrre ja põõsa peale ;) Kui muidu ei saanud isegi nahka soojaks, siis ära proovitud mäkketõus räätsadega ajas higiseks. Mõnus. Mingil ajal ristus minu varasem tee kolme räätsapaari jälgedega ja nüüd ei saagi ma aru, kes kelle järel seal liikus... Ja millal... Aga aare oli suurepärases seisus, kenasti alles ja kuiv. Maastiku raskusaste praeguse seisuga on ikka väga ülehinnatud :) Kõigile head matka Mädajärvele!

Sealt nad tulid...


...ja sinna läksid.


Mõned otse ja mõned kaarega.


Lahtine vesi.


16 juuli 2010 kommenteeris Joonas ja Kadri [pekadrip]
On olemas hulle inimesi ja on olemas veel hullemaid... Kuna Joonasel (kes peatus meil) oli kindel mõte minna ka Mädajärve vaatama (olles eile üksinda käinud ka Mädajärve2 aarde juures, kus tal täitus 1300 aardeleidu kodu- ja välismaal), siis lõi mul ohutuli ikka põlema... mitte keegi pole ju suvisel ajal seal käinud. Üksi Mädajärvele minekut ma ikka õigeks ei pea ja nii saigi lubatud, et lähen kaasa veidi turvatädi mängima, kuid uputama ma ennast küll ei hakka. Kuna talvine geomaantee asukoht pole mitte kõige parem, siis sai mindud ikka peitmisel kasutatud teed. Sel juhul jäi seda tüma maad umbes 200m minna. Ja nüüd olles enese nahal ära proovinud ka aardele suvise lähenemise võimaluse, võin öelda:
Aare on suvel vallutatav, hetkel võiks öelda, et mõistliku käitumise korral maastiku raskusastmeks praegu 3,5-4,0 , enese mutta uputamise võimalus on siiski olemas ja suurema vihmaperioodi puhul on tõenäoliselt väheke hullem olukord.
Hundinuia lehed hakkavad juba kohati üle pea ulatuma, nuiasid veel pole. Hundinuiavälja seest tormas kohutava müdinaga minema mingi loomakari, kes, kahjuks ei näinud...
Tagasiteel muutusin natuke hoolimatuks ja kui enne olid jalad mudased kuni põlvini, siis ühel hetkel juba jupp maad kõrgemalt.;)
Üldiselt ületas see käik mu ootused, sest ma olin enam kui kindel, et kuskilt maalt me tuleme lihtsalt tagasi...
Aare oli suurepärases korras ja ootab kõiki julgeid.
Üksi ärge ikkagi minge!
21 märts 2010 kommenteeris Kadri [pekadrip]
Tekkis mõte järele vaadata, kust ja kuidas siis see geomaantee kulgeb ja millises seisus aare suurele kevadele ja suvele vastu läheb. Kasutades minnes peitjate (ehk siis enda) teerada, tuli tõdeda, et peale metskitsede ja mingite liivaste käppade omanike pole seda keegi kasutanud. Tuli ikka ise läbi paksu lume rada rajada. Lume kandvus täiesti null! Kraavis vesi juba vulises. Lootus, et läbi hundinuiavälja ka lihtsalt niisama saab jalutada, kustus kümnekonna sammu järel, kui vesi äkki tugevalt üle põlve oli. Mõtlesin juba loobuda, sest eesmärgiks ei olnud mitte ennast üksi Mädajärve uputada. Jõudes jälle kandvale pinnale, otsustasin ikka otsijate geomaantee alguse vähemalt üles otsida. Hakkas juba tunduma, et kõik luuletavad Mädajärvel käimisest, sest raja otsa leidsin ikka väga kaugelt meie teest! Ja siis oli ikkagi vaja mööda seda rada aardeni minna ;)... Ja nüüd teadmiseks kõigile: rada ise veel kannab korralikult, kuid raja kõrval on juba suhteliselt tüma maa! Aarde seisukord väga hea, sisukord üpris rikkalik ja logiraamatus päris palju sissekandeid! Tegin sissekande minagi oma sealviibimisest, EVEJ Tagasi tulingi mööda geomaanteed ja peab ütlema, et peites kasutatud rada polnud küll kõige otsem, kuid nii ekstreemne siiski polnud. ;)
25 jaanuar 2010 kommenteeris Märt [mart]
Muutsin aarde staatust. Uus staatus on "OK / Aktiivne".